Jdi na obsah Jdi na menu
 


Farní dvůr Stálky

Nevšední nemovitost s možností komerčního využití i rodinného bydlení. 

Farní dvůr s příběhem, který na Vás dýchne starými časy.  Ve starých mapách ho najdete od roku 1493, kdy potvrdil král Vladislav II. Jagellonský ves Stálky s farou Leopoldovi Krajířovi z Krajku. V 16. století fara zanikla a roku 1657 farní budovu obnovil svobodný pán Jokob von Berchthold. O pět let později zde zřídili selský grunt, jehož patronem se stal kníže Emanuel Collalto, majitel uherčického zámku. Dvůr o rozloze 1800 m2 uzavíraly ze tří stran fara, budova pro služebnictvo a stáje. V letech 1990 – 1995 byl dvůr restaurován současnými majiteli.

Technické údaje:

CP pozemků 1855 m2

  • zastavěná plocha fary 183 m2
  • zastavěná plocha hostince 265 m2
  • zastavěná plocha hasičárny 49 m2

Uvedené plochy odpovídají katastrální mapě.

Ubytovací kapacita fary je aktuálně 14 osob (3x dvoulůžkový pokoj s přistýlkou pro 1-2 osoby, 1x dvoulůžkový pokoj). Kapacitu lze navýšit. Vnitřní kapacita hostince je 45 osob, možnost navýšení o venkovní prostory. Ve venkovních prostorách farního dvora se akcí pod širým nebem účastnilo až 80 osob.

Současní majitelé farního dvora zrekonstruovali podsklepenou farní budovu o dvou nadzemních podlažích a budovu pro služebnictvo, kterou proměnili v útulný hostinec s neopakovatelnou atmosférou. Budova stájí se nedochovala, ale její základy majitelé využívají jako letní galerii pod širým nebem.  Celý objekt byl opravován s velkou péčí a citem i k těm nejmenším detailům. Součástí prodeje je i přilehlá budova bývalé hasičárny, která slouží jako garáž.  Nemovitosti se prodávají vč. vybavení.

Vytápění fary je řešeno v obytném prostoru, kuchyni a koupelnách elektrickým podlahovým vytápěním. Dále je v obytném prostoru krb, v jídelně zděná kamna, v dalších místnostech elektrické přímotopy. Hostinec vytápěn kamny. Ohřev vody zajištěn elektrickým boilerem. Na dvoře je studna s rozvodem vody do celého objektu, od letošního roku je v obci obecní vodovod, stačí pouze vybudovat přípojku na faru. Obecní kanalizace je zavedena. Čekáme na vyhotovení PENB, proto dle zákona uvádíme energetickou třídu G.

Okolí Farního dvora nabízí bohaté rekreační vyžití.  Stálkami prochází značená trasa dálkové cyklostezky nazývaná Greenways Praha-Wien. Jsou zde historické památky, přírodní parky, značené turistické i cyklistické stezky, možnost vodních sportů na Vranovské přehradě.

 

Bližší informace a prohlídky na tel. +420 774 124 531, Kateřina Gajdová.